Szeretettel köszöntöm a Mezőörs klub közösségi oldalán!
Csatlakozzon Ön is hozzánk! és máris hozzáférhet, hozzászólhat a tartalmakhoz, beszélgethet a többiekkel, feltölthet, fórumozhat, blogolhat, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
Mezőörs klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntöm a Mezőörs klub közösségi oldalán!
Csatlakozzon Ön is hozzánk! és máris hozzáférhet, hozzászólhat a tartalmakhoz, beszélgethet a többiekkel, feltölthet, fórumozhat, blogolhat, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
Mezőörs klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntöm a Mezőörs klub közösségi oldalán!
Csatlakozzon Ön is hozzánk! és máris hozzáférhet, hozzászólhat a tartalmakhoz, beszélgethet a többiekkel, feltölthet, fórumozhat, blogolhat, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
Mezőörs klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntöm a Mezőörs klub közösségi oldalán!
Csatlakozzon Ön is hozzánk! és máris hozzáférhet, hozzászólhat a tartalmakhoz, beszélgethet a többiekkel, feltölthet, fórumozhat, blogolhat, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
Mezőörs klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Kis türelmet...
Bejelentkezés
A Megasztár zsűritagja szerint neki kifejezetten feladata, hogy elmondja a véleményét, így nem érti, hogy miért támadják Szíj Melinda hívei. A győri asszonnyal nincs konfliktusa, megbeszélték a helyzetet, ellenben Friderikusz Sándorral azóta sem békültek ki. Mester Tamás szerint nem az a baj, hogy sok új popsztárt szállítanak évente a tévés tehetségkutatók egy kis piacra, hanem az, hogy eleve a piac kicsi - és úgy véli, hogy nagyban kell gondolkodni, ezért az angol nyelven éneklő magyar előadóké a jövő.
Megasztár legutóbbi adásában kikelt azért, hogy több angol nyelvű dalt adjanak a hazai rádiók magyar előadóktól. Attól lesz hamarabb magyar világsztár, ha a magyar rádiók több angol nyelvű, de hazai számot játszanak?
- Visszafelé kell gondolkodni: ahhoz, hogy Grammy-díjat átvegyen valaki magyarként, tökéletesen kell beszélnie angolul, és persze jó dal kell, jó szöveggel. Nem lehet gyenge láncszem. Ahhoz, hogy magyar világsztár legyen, létre kell jönnie egy alkotó közösségnek itthon, ha pedig a mainál sokkal több angol nyelvű dal születik, többe esély van arra, hogy találjunk köztük egy-két gyöngyszemet. Az a baj, hogy sokan a fióknak dolgoznak, így kevés olyan mű születik, amely megüti a mércét, és el is jut a közönséghez. Különben úgy gondolom, nincs magyar és nemzetközi mérce. Az első lépés az, hogy a magyar rádiók és a tévék felvállalják, hogy a popzene nyelvén, tehát angolul is sugároznak dalokat. Oda teszünk korlátokat, ahol amúgy nincsenek, a popzene könnyen ledönthetné a köré képzelt akadályokat. Akik magyarul akarnak énekelni, tegyék, gyönyörű magyar dalok születtek. Nem a magyar dalok ellen vagyok.
Ettől várja a hazai popzene felemelkedését?
- Idealista vagyok, hiszem, hogy ez a vállalkozás megvalósítható. Negyven évvel vagyunk lemaradva a svédek és sok más európai ország mögött! Már az ukránoknak és a románoknak is van világsztárja, így kishitűség azt gondolni, hogy nekünk nem lehet. Felnőtt egy új generáció, mely beszél angolul, több a lehetőség. Ma is egész nap tárgyaltam, voltam az Előadóművészi Jogvédő Hivatalnál, a MAHASZ-hoz is megyek, több multi jelentkezett, látják a lehetőséget, a potenciát, amelyet a fórumok megteremtése hordoz.
Mi lenne ebben az ön szerepe? Producer vagy előadó lenne?
- A saját szerepemen nem gondolkodtam, negyvenéves vagyok, így előadóként nem pályázom vezető szerepre, de a fiataloknak igenis szükségük van a támogatásra. Lényeg, hogy legyen ösztöndíj- vagy pályázati rendszer, és úgy tűnik, ez megvalósul. Fontos, hogy az előadói jogdíjak ne csak kimenjenek az országból, hanem jöjjenek is be! A honlapomon lehet szavazni, ott a jelenlegi állás szerint hatszor annyian vannak azok, akik angolul is meghallgatnák a magyar előadókat, mint azok, akik csak magyarul szeretnének dalokat hallani. Ha fordított lenne az arány, akkor is azt gondolnám, hogy ki kell szolgálni azokat, akik angolul szeretnének magyar előadókat hallgatni. Országimázsra rengeteget költenek, a mindenkit elérő popzenére miért nem? Épp most fogadta el a parlament azt a kormánypárti módosító javaslatot, amely alapján a zenei rádiókban a műsoridő legalább 35 százalékában magyar zenéket kell sugározni. A kikötés szerint ezek minimum negyede nem lehet öt évnél régebbi felvétel. A "magyar dal" a törvény szerint azt jelenti, hogy legalább az egyik szerzője magyar, tehát lehet angol nyelvű a szám.
Kik futhatnak be karriert külföldön a megasztárosok közül?
- Sok olyan embert már elveszítettünk, akiket nagyon tehetségesnek tartottam. Nem tudom, hogy szerencsés-e, ha én most neveket mondok. Kökény Attilának azt javasoltam, hogy magyarul énekeljen inkább, mert egyelőre jobban áll neki, Kállay-Saunders András vagy akár Reni is érhet el kint sikereket. Egyik régi kedvencem különben Caramel. Azért is lenne fontos végre egy magyar sztár, mert abban a pillanatban, amikor sikerül áttörni a falat, amely valójában nem is létezik, akkor beindulna a gépezet, sokkal többen próbálkoznának angolul is.
Ebben a tévés tehetségkutatók segíthetnek?
- Felszínre hoznak jó énekeseket. Sokszor kérdik tőlem, minek ennyi előadó ilyen kis piacra, elbír-e az ország évente még tucatnyi popsztárt. A válaszom az, hogy nem, nem bír el. De nem az a megoldás, hogy kevesebb tehetséget fedezünk fel, hanem az, hogy hagyjuk, hogy nagyobb piacra dolgozzanak.
Évekig az USA-ban próbálkozott, áttörés nélkül. Milyen tapasztalatokkal jött haza?
- Négy évet voltam kint. Azért mentem ki, hogy kipróbáljam, mire vagyok képes, csak a zenei karrier érdekelt. Egyedül élni New Yorkban, ülni egy háztetőn, dalokat írni, fantasztikusan jó érzés, de egy kissé reménytelen vállalkozás karriert építeni kapcsolatok nélkül. Bevallom, nem úgy jöttem haza, mint aki megvalósította az álmait. Ez 1996-97 körül lehetett, és igazából csak két hétre jöttem vissza, a cuccaim New Yorkban maradtak. De akkor úgy láttam, hogy Magyaroszág rengeteget változott, éreztem a levegőben, hogy itt az idő, lehet változtatni, több a tér. Amikor hazajöttem az USA-ból, úgy láttam, hogy Magyarországról is lehet sikeres valaki, Budapest alkalmas közép-európai bázisnak.
Az USA-ban Malek Miklóssal dolgozott együtt, aki épp a rivális X-Faktor-ban zsűritag.
- Malek Miklós zenei producer volt kint, de más irányban gondolkodtunk, elváltak útjaink.
Most miért lenne több esély, mint 1996-97 körül, mint amikor hazaköltözött?
- Nem csak én érzem úgy, hogy eljött az ideje az első magyar világsztárnak. Király Viktor már angolul adja ki a lemezét, Kállay-Saunders pedig két nyelven jelenteti meg. Rengeteg magyar zenekar játszik európai szintű zenét, csak itthon nincs meg a fóruma, hogy megismerjük őket. Hiába van egy előadónak angol száma is, ha a rádiók csak a magyar dalait játsszák, az angol nyelvű számokat csak az ismeri majd, aki megveszi a lemezt. A neten elképesztően terjedt a Jack Jack, a torrent site-on népszerű volt, de a rádiók nem játszották a dalainkat, mert angolul voltak. Ezért várom, hogy létrejöjjön egy tehetségközpont itthon, ahol a pályaműveket egy külföldi kuratórium bírálná el. Csak azért, mert magyar popzenésznek még nem sikerült elérnie a világhírt, ez még nem lehetetlen.
Váltsunk a Megasztár-ra: sok gyalázkodó levelet kap? A netezők egy része szerint Mester Tamás is felelős azért, mert Szíj Melinda nem jutott be a fináléba.
- Ugyanannyit kapok, mint korábban, a fele pozitív, másik fele negatív, de szinte mind szélsőséges véleményeket fogalmaz meg. Próbálom megfejteni, mi történik. Akik a kedvencüket, Melindát védik, csak azt nem veszik észre, hogy egy cipőben járunk, én is csak a kedvenceimet védtem.
Haragban van vele?
- Nem vagyunk rossz viszonyban: a show után odamentem, megöleltem, és megkérdeztem, haragszik-e valamiért. Azt válaszolta, hogy az internetes, rosszindulatú megjegyzések miatt bánkódik, és tudja, én nem ellene dolgoztam. Azt mondtam neki, amit magamnak is mondok napi szinten, hogy minden perspektíva kérdése: nem azt kell nézni, hányan haragszanak, hanem azt, hányan szeretik. Nézze mindennek a jó oldalát!
És a zsűri látta Szíj Melinda jó oldalát?
- Én őszinte vagyok, nem szoktam köntörfalazni, ezért is mutatnak zenészek nekem dalokat, mert elmondom, amit gondolok. Tisztában vagyok vele, hogy jó ideig népszerűbb lettem volna azzal, ha támogatom, magasztalom Melindát, mivel világosan tudtam, hogy akkoriban rá szavaztak a legtöbben. Pártatlanul indul neki a zsűri minden tehetségkutatónak, de ha valaki azt mondja, hogy a végére, több hónap után sem alakul ki, hogy ki a személyes kedvenc, akkor az hazudik. Én pedig nemcsak lehetőséget kaptam a Tv2-től, hogy elmondjam az őszinte véleményemet, hanem ez volt egyben a feladatom is.
Szíj Melinda a kiesés után azt nyilatkozta, hogy a zsűri miatt szállt el az önbizalma, a zsűri miatt nem mert örülni a továbbjutásoknak. Erről mit gondol?
- Nehéz lenne tőlem jövő, róla szóló, szélsőséges megjegyzést találni az elmúlt hetekből. Sokan azt gondolják, hogy én bántottam őt, holott mindig azt mondtam neki, hogy a saját véleménye legyen sokkal fontosabb, mint a zsűrié. A Megasztárok alatt próbáltam vigyázni az előadók pszichés állapotára, mert tudtam, hogy éles helyzetben vannak. A Tv2-t például megkértem, hogy beállíthassak a Megaházba három barátommal, akik közöt két orvos is volt. Fontos, hogy meglegyen a test, a lélek, az elme egyensúlya, órákat beszélgettünk Melindával is: egy barátom próbált lelket önteni belé, olyan, akit én vittem ki, épp ezzel a céllal. Ezt nem is mondtam volna el soha, ha sikerrel járunk.
Sokaknak nem tetszett, hogy látványosan ünnepelt, amikor kiderült, hogy Szíj Melinda már nem első.
- Abban a pillantban csak az dőlt el, hogy Attila bejut a fináléba, az nem, hogy ki esik ki. Én annak örültem, hogy mégis megfordítható az addig egyoldalú verseny. Addig azt hittem, hogy a fináléban fog eldőlni minden Attila és Melinda közt. Különben a másik három zsűritag simán leszavazhatott volna engem, így én várakozó álláspontra helyezkedtem, ahogy ez a felvételeken látszik is.
Friderikusszal feszült volt a viszonya. Rendeződött a helyzet?
- Másképp értelmeztük a szólásszabadság határait, de változás nem történt. Részemről csak kollegiális csipkelődés, játék volt, amikor be-beszólogattunk egymásnak, de valahol, valami hiba került ebbe a rendszerbe. Valaki túllépte a játék határait, és a helyzet is egyre kiélezettebb volt, ezért valós feszültséggé alakult a csetepaté. Ettől függetlenül Sándornak van egy olyan énje, amelyet kedvelek és barátomnak tartok, a történtek ellenére.
Mit vár a döntőtől?
- Renit és Attilát is büszkén tenném oda az eddigi győztesek mellé, a végeredmény persze függ a fináléban nyújtott teljesítményektől is. Őszintén mondok majd véleményt, ahogy tettem eddig is, nem feledve, hogy egy szubjektív műfajról van szó.
Ha támogatja vagy ellenzi Mester Tamás indítványát, itt szavazhat.
Kommentálja ön is
|
|
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!